Şu İşe Bakın

Şu İşe Bakın
Çatı aday Ekmelettin Bey, seçim gezilerinde gideceği yere Marmaray ile gidince açmış ağzını yummuş gözünü, öve bildiği kadar övmüş Marmaray ile marmaray’ın yapımını başaranları yere göğe sığdıramamış. Belli ki, Sayın Ekmeleddin Bey bu güne kadar Marmaray için söylenenleri duymamış, yazılanları okumamış. Kaldı ki Ekmeleddin Bey iktidarın değil, muhalefetin adayıdır. Eğer amacı kazanmaksa rakibi olan iktidar adayını eleştirir. Övmez. Anladığım kadarı ile Ekmelettin Bey hayatı boyunca siyasete hiç buluşmamış. Bu nedenle iktidarı öven sözlerini acemiliğine bağlamak gerekir. Bunun için de özellikle CHP nin Sayın Ekmeleddin beye kılavuzluk yapması, daha doğrusu siyaset konusunda eğitmesi gerekir. Rakip olduğu adayları nasıl ve hangi sözlerle yıpratması gerektiğini öğretmelidirler.
Bin dokuz yüz seksen üç yılındaki genel seçimde tek oy alamaz dedikleri Halkçı Partinin Menemen ilçe başkanıydım. Seçim propagandaları başladığında konuşmacı olarak gelen milletvekili adaylarına gittiğimiz yerlerde benim size yazılı olarak vereceğim konuların dışına kesinlikle çıkmamalısınız derdim. Diksiyonu iyi olmayanlara, etkili konuşma yapamayacakları için hiçbir konuya girmeyin. Benim konuşmamı desteklediğinizi söyleyerek kendinizi tanıtın. Su-oru ve yanıtlama kısmını bana bırakın derdim. Bu şekilde yapmış olduğumuz çalışma sonucunda MDP 3500 oy, ANAP 6500 oy, Halkçı Parti ise 9989 oy alarak iki partinin toplam oyu kadar oy almayı başarmıştık.
Bu gün yine Ekmeleddin Beyin konuşmalarını izliyorum. Yine Marmaray’a ve yapılmasını sağlayanlara övgüler düzmüş. Bu da yetmedi ki, bir de hükümetin açılım çalışmalarına destek vereceğini açıklıyor. Yine kendimden bir örnek vereceğim. Halkçı Partinin il ve ilçe yöneticilerini oluşturanlar içinde geçmişte parti yöneticiliği yapmış, parti yöneticiliği deneyimi olan yalnızca iki kişiydik. Ben ve kendisini rahmetle andığım Turan Altıok. İlk defa il merkezine gittiğimde sehpaların üzerinde arı amblemli kül tablalarını gördüğümde hem şaşırmış, hem de kızmıştım. Zira arı ANAP ın amblemiydi. Yani Halkçı Parti il merkezinde açıkça ANAP ın reklamı yapılıyordu. Bu kül tablalarını buraya neden koydunuz diye sorduğumda yöneticilerden biri arı bizim firmanın reklamı olduğu için dedi. Siz firmanızın reklamını başka yerde yapın. Bu kül tablalarını buradan kaldırın dedim. Yanlış yaptıklarını fark ettikleri için hemen kaldırdılar.
Eşimle önce oy vermemeye karar vermiştik. Sonra da bunun karşıt olduğumuz AKP adayına yarayacağı düşüncesiyle tüm olumsuzluklara rağmen oyumuzu Ekmeleddin beye vermeye karar verdik. Bu son konuşmaları nedeniyle kendimizi sorguladığımızda AKP adayı ile iki büyük, beş de küçük partilerin destekleme karı aldıkları adayın arasında ne fark var diye karar verdik? Ne ben, ne eşim ve ne de çocuklarım ülkemizin bölünmesine neden olacak açılım denilen saçmalığı kabullenecek seçmenlerden olamayız. Seçim gününe kadar sabırla bekleyeceğiz. Gerekirse CHP Genel Başkanlığına da oy konusundaki kararımızı bildireceğiz. Eğer Ekmeleddin Beyin konuşmaları ülke yararına değişecek olursa işte o zaman Ekmeleddin Beye oy vermeyi düşünürüz. Aksi halde önümüze konulan kırk satır mı? Kırk katır mı seçeneklerinin ikisini de kabul etmeyeceğiz. Sandığa gidersek de, oy pusulasının zarfına Emine Ülker Tarhan yazılı kağıdımızı koyup oyumuzu kullanmış olacağız.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 31 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.