Su Testisi Su Yolunda Kırıldı

Amerika’nın desteklediği Bin Ladin ve Talibanlar Amerika’nın başına bela olmuştu. Şüphesiz özgür olmak her ülkenin hakkıdır. Özgürlüğü için ölümüne mücadele etmek haklarıdır. Ama bu mücadele günahsız insanları katlederek olmamalıdır. Günahsız insanları katletmek özgürlük savaşı olamaz. Olsa, olsa yaptıkları vahşet olur. Dünya tarihinde kan dökülmeden ülkelerini ve halklarını bağımsızlığa kavuşturan iki lider vardır. Gandi ve Nehru. Ülkelerine bağımsızlığı pasif direnişlerle kazandırmışlardır. Ladin ülke özgürlüğü adına değil, din adına kan döküyordu. Talibanlarda ülkesine özgürlük kazandırmak için kan dökmüyor. Din adına kadınları burka içine sokmuşlar. Kadına bırakınız hak tanımayı, tek başlarına sokağa çıkmalarına bile tahammülleri yok. Kadın onlar için kullanılacak bir eşyadan farklı değil. Televizyonlarda Afgan kadınını burkalar içinde her gördüğümde içim yanıyor ve bu basıl bir ilkelliktir diyorum. Afganistan ulusal marşını besteleyen ve kraliyet ordusunun bando okulunu kuran ve yöneten Muhtar Hanyalı amcamızın anlattığı Afganistan ile bu günkü Afganistan arasında kıyaslanmayacak kadar fark var. Öyle olmasaydı Muhtar Hanyalı üç yıllık sözleşmesini iki defa uzatıp Afganistan’da dokuz yıl kalır mıydı? Krallık döneminde Afganistan Kıralı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kendisine örnek almıştı. Mustafa Kemal’in yolunda yürüyerek ülkesini çağdaşlaştırmak ve kalkındırmak istiyordu. Kralın bir askeri darbe ile devrilmesinden sonra çağdaşlaşma ve kalkınma atılımları sona ermişti.

***

Çok yorulduğumda televizyon karşısına uzanıp haber varsa haberleri izlerim. Haber yoksa evlenme programlarını izlerim. Nedeni ise dizilerden hiç hoşlanmıyor olmam. Gerçek amaçları evlenmek olanlara söyleyecek sözüm yok. Ama o programlara boy göstermek için katılanlara gıcık oluyorum. Birkaç programdır evde kalmış bir bayanın zırvalarını ibretle izliyorum. Kendisine talip olanları akıl almaz bir şekilde aşağılıyor. Buna rağmen yine de o bayana gelen gelene. Evi, yazlığı ve emekliliği olduğundan olsa gerek yaptığı aşağılamalara rağmen o bayana talip olmaktan çekinmiyorlar. Neyse ki bu gün bir babayiğit çıktı ve ağzının payını verdi. Bayana seninle bir çay içmeye gidelim bak senin taliplerin ne kadar çok çıkacak diyerek iyi bir ayar verdi. Çay içmeye gidip gitmediklerini bilmiyorum. Bayana sen bu şekilde davranırsan evlenemezsin diyenler oluyor. Kırk yedi yaşına kadar evlenmemişim. Bundan sonra evlenmesem de olur diyor. O zaman bu programa niye katıldın? Egonu tatmin için mi? Kanal reklama girince televizyonu kapatıp yürüyüşe çıktım. Bu bayan gibi bayanlar programın tadını kaçırıyor. Ciddi olarak evlenmek isteyenlerin gözünü korkutuyor.

Sayın Başbakan İzmir için Gavur İzmir dediğinde İzmirlilerden çok tepki görmüştü. Belli ki Başbakan İzmirlilerden oy alamadığı için İzmirlilere çok kızıyor. Bu kızgınlığın nedeni olsa gerek tam seçim arifesinde İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerine baskınlar düzenlendi. Kuşadası belediyesi de bu baskınlardan nasibini aldı. İzmirliler yine tepkili. Kanımca bu baskınlar CHP nin İzmir’deki oylarında büyük artışa neden olacaktır. Zira İzmir’e benim gibi seyrek gidenler İzmir’deki büyük gelişmeyi daha iyi görürler. Menemenli olarak Sayın Kocaoğlu ve meclis üyelerini takdir ediyorum. Özellikle İzmir’e kazandırdıkları kültür sarayları, alt ve üst geçitler ve Sasalı’daki doğal park yüzünden candan kutluyorum.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 47 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.