Tehlikeli Yollar Ve Kavşaklar

Tehlikeli Kavşaklar Ve Yollar
Dün sanayiden çıkış yolunda yine bir kaza oldu. Ana yola dikkatsiz ve kontrolsüz çıkan bir bayan sürücü ana yolda hızla seyretmekte olan bir kamyona tam da orta yerinden çarptı. Bayanın arabası savruldu ve yol kenarında durdu. Arabamı sağa çekip durdum ve dörtlüleri yakıp indim. Yaralanan varsa yardımcı olmaktı niyetim. Kamyon sürücüsü bayan sürücüye siz ne biçim araba kullanıyorsunuz bayan diye bağırdı. Bunu sormakta çok haklıydı ama dinleyen kim. Bayan ben otuz kilometre hızla gidiyordum. Senin çok hızlı gidiyor olman bu kazaya neden oldu diye bağırmaya başladı. Kamyon sürücüsünün yanına gittim. Kazayı tam olarak gördüm. Sen haklısın. Tartışmanıza gerek yok. Aranızda anlaşamayacaksınız. En iyisi trafiğe haber verin dedim. Sanayi sitesindeki işimi bitirip geri döndüğümde kamyon gitmiş, bayanın arabasını yürütebilmek için çalışma yapılıyordu. Ana yola çıkarken sağı solu dikkatle kontrol ettikten sonra yola çıkıp yoluma devam ettim. Birçok yerde daire uygulaması vardır. Bana göre bu kavşakta da daire uygulaması yapılacak olsa ne bu kaza olurdu, ne de daha önce olan kazalar. Ana yolu kullananlar da, ara yoldan ana yola çıkacak olanlar veya karşıya geçecek olanlar daire sayesinde fazla hız yapamayacaklarından kaza yapmayacaklar, kaza riski de yaşamayacaklar. Neyse ki dünkü kazada can kaybı olmadığı gibi yaralananlar da yok. Olan yalnızca aracın içinde olanlara olmuştu. Kaza nedeniyle çok büyük korku yaşadıkları ağlamalarından ve feryatlarından belliydi. Bir daha bu tür kazaların olmaması için o kavşağa mutlaka bir daire yapılması gerekir.
Geçtiğimiz yıl eğitime açılan, önümüzdeki yıllarda da eğitime devam edecek olan Mektebim okuluna Silivri’den ve çevresinden gidenler her gün büyük tehlike yaşamaktadırlar. Okul yönüne dönüş yapanlar çok hızlı sürülen araçlar yüzünden E 5 yoluna çıkamamaktadırlar. Zorunlu olarak yolun yan tarafındaki boşluktan yola devam etmektedirler. Bu boşluğu ters yönden gelenler sık, sık kullanmaktadırlar. Mektebim okuluna gidecek olanlar hangisini kontrol etsinler. Oto yoldan hızla gelenleri mi, yoksa ters yönden gelenleri mi? Üstelik yol olarak kullanılmak zorunda kalınan bu boşluk kasislerle dolu bir boşluktur. E 5 in sağ tarafında birçok iş yeri vardır. Bu iş yerleri İstanbul yönüne gidebilmek için sürekli olarak yan taraftaki boşluğu kullanmaktadırlar. Mektebim okuluna gidenlerin ve o iş yerlerinin araçlarının güvende olması için o yan boşluğun genişletilmesi ve yan yol olarak trafiğe açılması gerekir. Bu uygulama yapılmadığı takdirde ileride olabilecek kazalardan kim sorumlu olacaktır? Karayolları mı? Yoksa Silivri belediyesi mi? O yolu yapmak hangi kurumun göreviyse okul açılmadan ivedilikle yapması gerekir.
Değerli okuyucularım. Yaz geldi diye doğru dürüst sevinemedik. Hava bir açık, bir kapalı oluyor.. Bazı günler çok sıcak, bazı günler ise oldukça serin oluyor. Havanın serinliğine habersiz yakalananlar için hastalanma kaçınılmaz oluyor. Havadaki ani serinlikler hem çocuklar, hem de yaşlılar için çok tehlikeli, oluyor. Üstelik yaz aylarındaki üşütmelerin nedeni olan enfeksiyonlar çok uzun süreli oluyor. Hastalık çok uzun sürüyor. Geçtiğimiz kış en az üç defa gribe yakalandım. Grip aşısı olduğumdan olacak ki hastalığım en fazla iki gün sürdü. Oysa geçtiğimiz günlerde üşütmeden yakalandığım hastalık on günde bile tam olarak iyileşmedi. Bu kararsız havalar hem insanlar, hem de bitkiler için de çok zararlı oluyor. Bu zamansız yağan yağmurlar bitkiler üzerinde çok kötü hastalıklara neden oluyor. İnsanlar zaten hormonlu, suni gübreli yiyecekler yüzünden sağlıksız olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu nedenle çocukları ve yaşlıları bu olumsuz etkileri olan havalardan korumamız gerekiyor. Unutmayalım, hastalık kolay girer, çok zor çıkar.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 76 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.