Terör Ve Tavizler

Terör Ve Tavizler
Yıllardan beri süre gelen PKK terörü iki bin yılında bitme noktasına gelmişti. PKK nın lideri Abdullah Öcalan yakalanmış, PKK ya en ağır darbe indirilmişti. AKP iktidara geldikten sonra PKK terörü yeniden tırmanışa geçmiştir. Ne yazık ki hükümetin askerlerimizin sınır ötesi harekât yapması için izin alamaması veya izin vermeyi göze alamaması bu tırmanışı körüklemektedir. Hükümetin terörü bitirme umudu Abdullah Öcalan ile görüşmelere kaldı. Görünen köy kılavuz istemez. PKK nın silah bırakması için Abdullah Öcalan’ın hiçbir etkisi olmayacaktır. Zira PKK yı destekleyen dış ülkelerin desteği sürdükçe PKK silah bırakmaz. Silah bırakmanın başarılı olması için PKK lıların silahlarını gömmeleri değil, teslim etmeleri gerekir. Zira gömülen silahlar istenildiğinde gömüldüğü yerden çıkarılır ve kullanılmaya devam edilir.
Abdullah Öcalan ile yapılmakta olan görüşmelere karşı terörle mücadelenin efsane isimleri Osman Pamukoğlu ile Erdal Sarızeybek halen suskunluklarını sürdürmektedirler. Bu çok önemli iki isim PKK terörünü bitirme noktasına getiren isimlerdir. Akla bu iki ismin susturulduğu gelebilir. Hükümet yanlısı gazeteler bu iki ismin verecekleri beyanatları yayınlamıyor olabilirler. Buna rağmen onların açıklayacaklarını yayınlayacak birçok gazete var. Sözcü, Aydınlık, Yeniçağ gibi gazeteler bu kişilerin terör konusunda yapacakları açıklamaları mutlaka yayınlarlar. Sayın Erdal Sarızeybek ülkesine daha yararlı olmak için MHP saflarına katılmıştı. Sanırım parti disiplini yüzünden sesi soluğu çıkmaz oldu.
Aslında PKK nın ne istediğini sorgulamak gerekir. PKK nın ipleri kimin elinde? Abdullah Öcalan’ın mı, yoksa dış güçlerin mi? Her şey Amerikan yönetiminin böl, parçala, yen taktiğiyle başladı. Kendi içinde bölünmeyi asla kabul etmeyen Amerikan yönetimi tüm dünyadaki ülkelerin, Amerika’nın dünya üzerindeki egemenliğinin devam etmesi için parçalanıp bölünmesini istemektedir. Bu isteğini gerçekleştirmede de oldukça başarılıdır. Amerika’yı yönetenler, dünyada iki yüz devlet var. Bu sayı çok az. En az iki bin olmalıdır diyor. Öte yandan Amerika Birleşik Devletlerinin en zengin eyaleti Teksas’ın birlikten ayrılma isteğine kulaklarını tıkıyorlar. Bu istek kabul edilecek olsa diğer eyaletler de bağımsızlık isteyecektir. Böyle bir bölünme ABD nin dünya üzerindeki egemenliğini yok edecektir.
Kürtler Orta Asya’dan dalga, dalga dünyaya yayılan Türk boylarından biridir. Bu Orhon kitabelerinde açık, açık belirtilmektedir. Yaşadıkları coğrafya çok çetin bir coğrafyadır. Bu coğrafya yüzünden başka ülkeler onların üzerinde hâkimiyet kuramadıkları gibi kendi içlerinde de hâkimiyet kuramamışlardır. Kurdukları aşiretlerle her zaman kendi içlerinde kavgalı olmuşlardır. Bu nedenle tarih boyunca bir devlet oluşturmamışlardır. Üstelik yaşadıkları coğrafyanın çetin şartları yüzünden sürekli göç vermişlerdir. Devlet kurmayı başarsalar bile bu göçler devam edecektir. Göç veren ülkeler her zaman zayıf düşerler. Zira ülkeleri ayakta tutanlar genç nüfuslardır.
Türkler ile Kürtler bir bütündür. Üstelik aynı soydan gelmektedirler. Bu yüzden Türkler ile Kürtlerin evlilikler, diğer ülke insanlarıyla evliliklerin yadırgandığı gibi yadırganmaz. Bu evliliklerle o denli iç içe geçmişiz ki, hiçbir şekilde bir bölünmeden söz edilemez. Bakmayın ortalıkta o lider havasıyla dolaşıp duranlara. Cesaretleri varsa ülkemizin her yanına yayılmış olan Kürtlerle bir anket yapsınlar. Bakalım kaç tanesi yurt edindikleri yerleri terk edip kurulmak istenilen Kürt devletinin sınırları içine göç edecektir. Yüzde beşi bile gitmez. O halde bu insanlar neyin kavgasını yapıyorlar? Yapmak istedikleri Amerikan emperyalizmine hizmet etmekten öteye gidemez. Bu nedenle dış ülkelerin oyunlarına düşmemeleri gerekir. Bu ülkede Kürt hakları, Türk hakları diye bir şey olamaz. Hepimiz eşitiz. Hepimiz aynı vatandaşlık haklarına sahibiz. Dış ülkelerin oyununa gelerek bu birlikteliğimizin bozulmasına izin vermemeliyiz. Aksi halde kaybeden biz, kazanan ise bizi bölmek isteyen dış ülkeler olur.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 50 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.