Utanılması Gereken Bir Durum

Utanılması Gereken Bir Durum

Türkiye hileli ve sağlığa zararlı ürünlerin serbestçe satılabildiği ülkeler arasında dünya üçüncüsü. Buna rağmen halen hileli ve sağlığa zararlı ürün üretenlerin teşhir edilmesine yasalar izin vermiyor. Bu konuda Tarım Bakanlığına başvuruda bulunan Avukat Erol Çiçek bakanlıktan firma isimlerinin açıklanamayacağı yanıtını almış. Bunun üzerine mahkemeye başvuruda bulunan Avukat Erol Çiçek’i mahkeme haklı bulmuş ve bakanlığın hileli ve sağlığa zararlı ürün üretenlerin isimlerini açıklamasının zorunlu olduğuna dair karar vermiş. Bunun üzerine bakanlık Erol Çiçek’e firmaların isimlerini zata mahsus notuyla göndermiş. Bu durumda yasa gereği Sayın Erol Çiçek’in bu isimleri kamuoyu ile paylaşması mümkün olmuyor. Bunun üzerine Erol Çiçek aynı mahkemeye isimlerin açıklanması için başvuruda bulunuyor ama mahkeme bu talebi reddediyor. Hadi bakalım buyurun cenaze namazına demekten başka elden ne gelebilir? Nasıl oluyor da tüketicilerin sağlıksız ürünler hakkında bilgi alması yasaklanıyor?

Televizyon kanallarında gıda takviyesi adı altında sözde sağlığa yararlı ürünlerin reklamları, halen sürüyor. Yasaklanmış ve toplatılma kararı alınmış ürünlerin reklamları böyle bir karar alınmamış gibi tam gaz devam ediyor. Koskoca bakanlık aldığı kararın takipçisi olamıyorsa buna söyleyebilecek bir söz bulamıyorum. Tarım Bakanı bizzat kendisi açıklamıştı. Televizyonlarda reklamı yapılan balların sahte ve sağlığa zararlı olduğunu. Oysa bu balların reklamları halen bazı televizyon kanallarında sürüyor. Bunlara bakanlık dur diyemiyorsa kim dur diyecek? Her gün televizyon haberlerinde ünlü sanatkârların birer, birer kanserden yaşamlarını yitirdiklerini izliyoruz. Bunlar ünlü oldukları için ölümleri haber oluyor. Ya ünlü olmayanların kanser hastalığı yüzünden sessizce kara toprağa verilişlerinin sayıları tam olarak biliniyor mu? Bilinse bile biliniyor olmasının hiçbir önemi yok. Eğer önemi olsaydı hileli ve sağlığa zararlı ürün üretenlerin adlarının açıklanması için ne gerekiyorsa en kısa zamanda yaparlardı. Kanserin en önemli belirtisi ani kilo kaybıdır. Bu nedenle hızlı kilo kaybedenlerin hemen doktora başvurmaları gerekir. Kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Bende de son bir hafta içinde üç kilo kaybı oldu. Haftayı çok hareketli geçirdim, ondandır demedim ve bu gün sağlık ocağına gidip kan örneği verdim. Sonuçları ise yarın alacağım. Sağlık ihmale gelmez. Şüpheye neden olacak durumlarda ilk işimiz doktorumuza başvuruda bulunmak olmalıdır.

Yıllardır sağlıklı yaşamamız için hep tavuk eti yememiz önerilmişti. Son günlerde kanser ve beslenme uzmanlarının yaptığı açıklamalar dudak uçurucu. Bakınız uzmanlar ne diyor? Civcivler yumurtadan çıkar çıkmaz hastalanmamaları için antibiyotik veriyorlar. Çok hızlı büyümeleri için de bol, bol hormon veriyorlar. Üstelik hareket edemeyecekleri kadar dar bir alanda besleniyorlar. Hareket edemedikleri için de kemik yapıları gelişmeden et yapıyorlar. Tavuk kesimhanesinde çalışan biri kesimlik tavukları tuttuğumuzda kemikleri kırılıyor diyor. Bu da kanser ve beslenme uzmanlarının söylediklerini doğruluyor.

Son günlerde pet shoplarda yavru tavşan satışları hız kazanmış bulunuyor. Kanımca bunları sağlıklı et yiyebilmek için satın alıyorlar. Satıcıların tavşan yetiştirilmesi konusunda gerekli bilgilerden yoksun olmaları tavşan besicilerini zor durumda bırakabilir. Bu nedenle bu konuda kısa bilgiler vereceğim. Tavşan yiyecek konusunda seçici değildir. Ne verirseniz yer. Üstelik yediğini ete çeviren domuzdan sonra ikinci hayvandır. Tavşanın sağlıklı büyümesi ve yaşaması için mutlaka kemirecek bir şeyler bulması gerekir. Eğer kemirecek bir şeyler bulamazsa kemirici dişleri aşınmadığı için beyne doğru büyümeye başlayacaktır. Büyüyen dişler beynine dayandığında hayvan büyük acılar içinde can verir. Bunun için tavşan besleyenlerin tavşanlarının önüne mutlaka kemireceği bir şeyler koymaları gerekir.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 56 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.