Yeni Partiler

Yeni Partiler

Seçime sekiz ay kala mantar gibi yeni partiler türemeye başladılar. Kanımca yeni kurulan partiler içinde barajı aşabilecek, belki de çok büyük sürpriz yapacak olan parti, Sayın Emine Ülker Tarhan’ın kurduğu Anadolu partisidir. Görebildiğim kadarıyla Anadolu partisi çok hızlı bir gelişmenin içinde bulunuyor. Bu hızlı gelişme de bazı çevreleri korkutuyor. Bu yüzden Anadolu partisinin önünü kesmek için önüne gelen parti kuruyor. Gelişme şansı olmayan partileri kuranların bir amacı da diğer küçük partilerle anlaşma yaparak kendilerini birinci sıraya koydurarak yeniden seçilmeyi hedeflemiş olabilirler. Ne yaparlarsa yapsınlar. Giritli ayakkabıcı Ali Ustanın kızının önünü kesemeyecekler. Zira Emine Ülker Tarhan tam bir halk çocuğudur. Halkın nabzını tutmasını iyi bilir. Anadolu partisinin CHP yi bölmek için kurulduğunu iddia edenler bu partinin yüzde bir oy alamayacağını iddia ederek kendilerini kandırmaktadırlar. O kişiler bilmezler mi Sayın Recep Tayyip Erdoğan AKP yi kurduğunda ona da şans tanımamışlardı. O denli büyük bir sürpriz yapacağını kimse tahmin edememişti. Üstelik bu partinin kurucusu yasaklıydı. Partisinin başına geçmesini de CHP nin lideri Sayın Deniz Baykal sağlamıştı. Bu desteğin nedeni Sayın Baykal’ın demokrasi aşkı mıydı? Yoksa Sayın Arınç ile teyze çocukları olmaları mı etkili olmuştu? Bilemeyiz. Genelde Sayın Emine Ülker Tarhan için CHP lilere ait pek de geçerli olmayan bir iddia var. Emine Ülker Tarhan CHP yi seçim arifesinde zayıf düşürmek için CHP den istifa etmiş. Bu davranışıyla da AKP ye hizmet etmiş olacakmış. Atatürk’ün kurduğu CHP birkaç kişinin istifasıyla zayıflıyorsa vay o partinin haline. CHP nin içine düşmüş olduğu durumu kimsenin üzerine yıkmasınlar. CHP Atatürk’ün döneminde kurulan dev fabrikalar özelleştirme adına yok pahasına satılırken neredeydi? Bu konuda her hangi bir itirazı oldu mu? CHP nin altı oklu umdelerden biri devletçiliktir. Devletçiliğe neden sahip çıkmadı? Gelişmekte olan ülkelerde ekonominin lokomotifi devlettir. Yeterli sermaye birikimi olmayan ülkelerde sanayi ve kalkınma yatırımları karma ekonomiyle yani devletin ortaklığıyla yapılarak başarıya ulaşılır. Ne yazık ki ne eski ve ne de yeni kurulan partilerin hiç birinden bu konuda ses çıkmıyor. Hiç biri iktidar olduğumuzda devletçiliği uygulayacağız dev fabrikalar kuracağız demedikleri gibi toprak reformundan da söz edenler yok.

Yakın bir zamana kadar tüm başarısızlıklarına rağmen yine de umudumuz CHP diyorduk. Sayın Muharrem İnce’nin çıkışıyla az da olsa umudumuz güçlenmişti. Yeni delege seçimleri yapılmadan CHP genel başkanlığına aday olması bu umudumuzu yitirmemize neden olmuştu. Zira eski delegelerin oylarıyla seçim kazanması olası değildi. Onu harcayacaklar diye yazdığımda çok haklıydım. Yenik duruma düştüğü için de çok üzülmüştüm. Ta ki mecliste türbanlı milletvekili de olmalıdır sözünü söyleyinceye kadar. Bu sözleriyle CHP nin devrimcilik ilkesine ters düştüğü için onu gönlümüzden çıkarıp attık. Sayın Muharrem İnce’nin başlattığı tezatlar hızla devam ediyor. Altı bin zeytin ağacının kesilmesi nedeniyle kıyameti koparan çevrecilerin umudu CHP nin, Yalova belediyesinin bir üst geçit yapmak amacıyla kestirdiği ağaçlar, hem de yıllanmış ulu ağaçlar çevrecilerin yaralarına tuz basmış oldu. Sayın belediye başkanına sormak gerekir. Öyle bir geçit yapmak için üst geçit yapmak zorunlu muydu? Alt geçit yapamaz mıydınız? Alt geçit yapmış olsaydınız ağaç katliamının zülünü CHP ye mal etmiş olmazdınız. CHP ye bu da yetmedi. Bir CHP li milletvekili Ermeni soykırımı için özür dilemek gerekir demez mi? Hangi soykırımı sayın vekil? Şimdiye kadar açılan toplu mezarlardan hep Türk’lere ait kemikler bulunmadı mı? CHP yi zayıflatacak olan ve bu yüzden AKP nin ekmeğine yağ sürecek olan CHP den istifa eden milletvekilleri değil, sizin tutarsızlıklarınızdır.

Özcan Nevres     ozcan.nevres@gmail.com

Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 37 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.